Pustynia Błędowska

Kategoria:
Adres:
Pustynia Błędowska
Kuźnica Błędowska, Polska
Wiek:
Na pogodę:

68 Według podań ludowych diabeł lecąc znad morza z wielkim worem piachu, którym chciał zasypać kopalnie olkuskich górników, zawadził o wieżę kościelną w Kluczach i w ten sposób dał początek Pustyni Błędowskiej. Prawda jest bardziej prozaiczna. Do jej powstania przyczynili się ludzie, którzy w XIII wieku masowo wycinali drzewa. Dzisiaj panoramę pustyni można podziwiać z dwóch punktów widokowych – w pobliżu Chechła i Kluczy.

69 Niestety, otwarte połacie piachu kojarzące się z Saharą są już niemożliwe do zobaczenia. Krajobraz przypomina step z kępkami trawy, krzaków i małych drzew. Warto wiedzieć, że jeszcze 100 lat temu można było tam zaobserwować fatamorganę i burze piaskowe. Piaski pustyni miały także swoje znaczenie użytkowe. Przez długie lata teren pustyni służył jako poligon wojskowy. Ćwiczyli tu, na przykład, żołnierze osławionego Afrika Korps pod dowództwem generała Rommla. Żyje tu także owad, czerwiec polski, który w XV i XVI wieku był głównym składnikiem czerwonej farby używanej w całej, ówczesnej Europie.

Na Pustyni Błędowskiej trwają prace saperskie i odkrzaczanie terenu. Z tego też powodu do końca grudnia 2013 roku wprowadzono bezwzględny zakaz wstępu na teren pustyni.