Schron bojowy "Sowiniec"
Tęczowa
Gostyń, Polska
- < 3
- 3 - 6
- 7 - 12
- 13 - 16
- Ładna
- W kratkę
- Zła
Miejscem mało znanym a swego czasu pełniącym strategiczną rolę jest Schron Bojowy "Sowiniec" Obszaru Warownego "Śląsk" w Gostyni. Miejsce to z pewnością docenią chłopcy i ich opiekunowie, ale może odkryją je także przedstawicielki płci żeńskiej. Warto rodzinnie wybrać się tu na wycieczkę i przy okazji poznać kilka ważnych faktów z okresu II wojny światowej.
Prace fortyfikacyjne na Śląsku rozpoczęto z początkiem lat 30-tych XX wieku. Kiedy w sierpniu 1939 roku Niemcy zajęły Czechosłowację Obszar Warowny "Śląsk" stał się ważnym punktem na południowej mapie polskiego frontu. W schronie bojowym "Sowiniec" znajduje się izba muzealna.
Schron wyposażony jest między innymi w dwie wyrzutnie ładunków oświetleniowych i zrzutnie granatów. W jego wnętrzu znajduje się 6 izb, w tym dwie bojowe, w których znajdują się strzelnice dla ciężkich karabinów maszynowych. Na jednej ze strzelnic zamontowana jest replika takiego karabinu. Część socjalna była gazoszczelna.
Schron można odwiedzić w Dni Otwarte, czyli w drugą i czwartą niedzielę miesiąca w sezonie, który trwa od maja do września (włącznie). Poza sezonem i Dniami Otwartymi schron otwierany jest tylko dla grup zorganizowanych po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
Miejsce to jest przyjazne dla rodzin z dziećmi. Najmłodsi zwiedzający mogą wszystko dotknąć, spróbować, przetestować.