Zamek Ogrodzieniec
42-440 Podzamcze, Polska
- < 3
- 3 - 6
- 7 - 12
- 13 - 16
- Ładna
- W kratkę
- Zła
Początki grodu zamkowego sięgają XII wieku, kiedy to ze względu na wyjątkowe walory obronne, nazywano go „Wilczą Szczęką”. Zamek Ogrodzieniecki na Podzamczu zmieniał się na przestrzeni wieków, a szczyt jego świetności przypadł na połowę XVI wieku. Ówczesny przepych sprawiał, że porównywany był do Wawelu. Dzisiaj zobaczyć można imponujące, lecz bardzo dobrze zagospodarowane ruiny, które nie dają jednak pełnego wyobrażenia o tej niezdobytej przez setki lat twierdzy.
To, co może zainteresować dzieci to przede wszystkim niezwykłe historie związane z zamkiem i jego zadziwiająca, wręcz baśniowa budowa. Najbardziej imponujący ze wszystkich zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest zbudowany z twardego wapienia i dolomitów a jego mury niemalże wyrastają ze skał i stapiają się z nimi. Całość sprawia wrażenie, jakby zamek był naturalną częścią wzgórza. Rodzinny wypad na zamek uatrakcyjnić mogą także rycerskie pokazy, które latem odbywają się w dni świąteczne.
Zwiedzając zamek nie sposób pominąć Katownię, zwaną męczarnią Warszyckiego. Wiąże się z nią legenda „Czarnego Psa”. Od setek lat ludzie szepcą między sobą, że okrutny Pan Warszycki, jeden z właścicieli zamku, nie umarł śmiercią naturalną, lecz za życia został porwany przez diabły do piekła. Zamieniony w czarnego, ogromnego psa straszy nocą ciągnąc za sobą długi na trzy metry, brzęczący łańcuch.