Zabytkowa Kopalnia "Guido"
3 Maja 93
41-800 Zabrze, Polska
- < 3
- 3 - 6
- 7 - 12
- 13 - 16
- Ładna
- W kratkę
- Zła
Zabytkowa Kopalnia "Guido" jest godna polecenia z kilku powodów. Po pierwsze jest atrakcją dla wszystkich niezależnie od wieku, czy zainteresowań. Po drugie trasa turystyczna na poziomie 320 metrów pod ziemią jest najgłębiej położoną trasą turystyczną w Europie.
Wybierając się do kopalni z dziećmi należy pamiętać, że na poziom 170 i 320 metrów mają wstęp dzieci od 6 roku życia. Warto zaopatrzyć się w wygodne buty i coś do picia, ponieważ zwiedzanie dwóch poziomów zajmuje od 2,5 do 3 godzin. Przyda się również cieplejsza odzież, gdyż na dole jest chłodno, choć nie ma tak niskich temperatur jak na przykład w jaskiniach.
Już na samym wstępie trakcją dla dzieci (i nie tylko) jest zakładanie górniczych kasków. Duże wrażenie robi również zjazd na dół górniczą windą: ciasno, ciemno,woda kapie na głowy... Warto pamiętać, że jest to autentyczna klatka szybowa, którą tak niedawno zjeżdżali do pracy górnicy. Zwiedzając kopalnię zobaczymy między innymi podziemne stajnie, dowiemy się, że kopalniane konie potrafiły liczyć oraz dlaczego górnicy mają "pomalowane" oczy.
Szczególne wrażenie robi poziom 320 metrów pod ziemią. Wyrobiska na tym poziomie są utrzymane w stanie jak najbardziej zbliżonym do pierwotnego. To właśnie tu poczuć można klimat prawdziwej kopalni, przejść niskimi korytarzami, dotknąć węgla, usłyszeć i zobaczyć dwa potężne kombajny górnicze w ruchu.
Dostępna, od 12 roku życia, jest także Trasa Mroki Kopalni na poziomie 355. Polecana jest osobom sprawnym fizycznie. Skala trudności przejścia odpowiada wyprawie szlakami górskimi. Niezbędne jest obuwie trekkingowe i ubiór adekwatny do zwiedzania surowej kopalni (możliwość zabrudzenia). Temperatura panująca na trasie to ok. 20 stopni Celsjusza. W tej części kopalni panuje tak głęboka cisza, że można usłyszeć bicie własnego serca. Napierająca zewsząd czerń uświadamia, że znajdujesz się głęboko w sercu ziemi. Nieprzeniknioną ciemność rozprasza jedynie snop światła z osobistej lampy górniczej.
Przed zjazdem do Górniczej Szychty na poziomie 355 otrzymuje się pełny ekwipunek i strój sztygarski, a potem rusza się w najgłębiej położone rejony Kopalni. Na odwiedzających czekają różnego rodzaju prace górnicze pod bacznym okiem Sztygara. Trasa wiedzie obszar przez obszar ściany wydobywczej nr 4, eksploatowanej w celach szkoleniowo-badawczych w drugiej połowie XX wieku. "Szychta" to propozycja dla osób przygotowanych na spory wysiłek i solidną porcję wrażeń. Pokład węgla znajduje się tu na wyciągnięcie ręki. Historycznie jest to ostatnie miejsce fedrunku w Kopalni Guido. Trasa wyłącznie dla osób pełnoletnich. Czas zwiedzania 3,5-4 godzin.